Geocaching bez hranic: Cesta kolem světa s Josefem 'Jonea' Nekvapilem
[ROZHOVOR]
1. Jak a kdy jsi poprvé objevil geocaching? Co tě tehdy nadchlo natolik, že ses rozhodl v tom pokračovat?
V březnu 2008 s tím přišla bývalá přítelkyně. Zpočátku mě to nenadchlo, byl jsem turista a kešky jsem bral jako nečisté a zdržující. Přišlo to až postupně, ta radost z nalezení, přivedení na nová místa, zajímavé statistiky a výzvy.
2. Co tě pohání být nejlepší na světě v geocachingu? Je to soutěžení, cestování, komunita nebo pocit dobrodružství?
V Geocachingu je strašně moc možností, takže se nedá říct, že jsi v něčem nejlepší. V celkovém počtu nalezených kešek jsem s více jak 200.000 keškami třetí na světě a určitě netoužím být první, spíše mě baví, že díky Geocachingu jsem procestoval více jak 122 zemí a zřejmě nejvíce krajů a okresů na světě, a především získal tisíce přátel po celém světě.
3. Měl jsi během své kariéry nějaký okamžik, kdy jsi chtěl přestat? Co tě přesvědčilo pokračovat?
Mnohokrát, hlavně když tě zlí lidé nahlásí a oni ti pak zamknou na nějakou dobu účet. Ale od mala jsem byl velmi tvrdý a vytrvalý, takže pokud skončím, bude to z vlastní vůle a nikoli z tlaku zlých lidí okolo.
4. Když se zpětně podíváš na své úspěchy, je nějaká keška nebo místo, které si budeš pamatovat navždy?
Samozřejmě, dodnes mě těší, že jsem byl první na světě, kdo našel kešku v odlehlých a těžko přístupných horách nad prameny Amazonky v Peru. Také mě těší nález těžko přístupné kešky na odlehlém ostrově u Tahiti, kde jsem si připadal jak v ráji.
Technika a strategie
5. Jakou techniku používáš při plánování hledání kešek? Máš nějaký systém, jak efektivně hledat co nejvíc za den?
Nejdřív si stanovíš priority – zajímavé eventy a pěkná místa po cestě. Pak si uděláš časový plán, no a zbytek vyplníš keškami na pěkných místech po cestě. Hlavně se nerad zdržuji, takže podle atraktivity kešky si dám na hledání třeba 1-3 minuty a pak raději jedu dál, i když kešku nenajdu.
6. Používáš při hledání nějaké speciální vybavení nebo aplikace, které ti pomáhají být rychlejší a přesnější?
Zcela standardní, a navíc bezplatné aplikace – chytrý telefon Motorola, aplikaci Locus Pro s databází kešek Geoget a jako mapové podklady nejčastěji PAWS anebo OAM.
7. Co je podle tebe při geocachingu důležitější: rychlost, přesnost, nebo trpělivost?
Nejdůležitější je si to užít bez ohledu na počasí a ideálně s fajn parťáky.
8. Jak se připravuješ na hledání těžko dostupných nebo extrémních kešek, například v horách nebo v podzemí?
Většinou nijak, nebojím se výšek a čelovku mám stále u sebe. Ale když jde o nějaké kešky, kde potřebuješ horolezecké nebo stromolezecké vybavení, tak mi pomáhají kolegové, kteří takové vybavení mají.
Extrémní situace a dobrodružství
9. Jaká byla největší výzva, kterou jsi při hledání kešek musel překonat? Stalo se ti někdy, že ses ocitl v nebezpečí?
Mnohokrát a řada těch případů byla v televizi nebo novinách. V Tunisku nás unesla banda zakuklených muslimů a až později se ukázalo, že je to tajná policie. V Indii jsem si nechtěně šáhl na Kobru. V Palestině jsem zažil střelbu nad hlavou. V Ománu nás málem smetla blesková záplava po nečekané bouři. V Maďarsku jsem spadl ze skály z výšky 8 metrů a odnesla to jen lehčí zlomenina ruky. Ve Švýcarsku mě málem zabil jelen, který mi ve spánku roztrhal stan kolem hlavy. Na Ukrajině kolem mého stanu v noci chodil medvěd.
10. Můžeš popsat nejšílenější nebo nejvtipnější příhodu, kterou jsi při hledání zažil?
Tak třeba ve Vídni pozdě večer nás někdo nahlásil na Policii. Mysleli, že vykrádáme kostely, tak na nás poslali zakuklenou zásahovku se samopaly. Když se vše vyjasnilo, šéfa zásahovky Geocaching tak zaujal, že ho dodnes i s rodinou hraje. Příběhů s Policií mám desítky z mnoha zemí a naštěstí vždy dobře dopadly. Třeba v Kosovu jsme pod dohledem Policie zakládali kešku a byli moc pyšní, že je to první keška v jejich okrese a slíbili mi, že tam dají kameru a budou ji střežit, aby ji někdo neukradl ?
Komunita a spolupráce
11. Potkal jsi během své cesty v geocachingu nějaké zajímavé osobnosti nebo přátele, se kterými dodnes udržuješ kontakt?
Samozřejmě. Kouzelné na tom je, že kamkoli přijedeš, tak tě vítají, fotí se s tebou a připadáš si jak Madonna ve světě popu?
12. Jak vnímáš geocachingovou komunitu? Cítíš v ní spíš soutěžení, nebo jde více o spolupráci a sdílení zkušeností?
Je to komunita jako každá jiná. Máš tam spousty zajímavých lidí, kteří stejně jako ty milují cestování, přírodu a zábavu. Máš tam i zlé a závistivé lidi, které baví ti škodit tím, že na tebe žalují u provozovatele hry, abys dostal ban.
Inspirace pro ostatní
13. Jakou radu bys dal někomu, kdo s geocachingem teprve začíná? Co je podle tebe klíčem k úspěchu?
Musí Tě to bavit, lákat objevovat nová místa, něco hledat a nelitovat, že Tě to třeba zdrží anebo že třeba šlápneš do hovínka ? Klíčem k úspěchu je vytrvalost a mít to jako prioritu, pak tomu podřídíš čas i finance.
14. Je nějaké místo na světě, které ti ještě chybí a které je tvým snem najít kešku právě tam?
Samozřejmě, existuje ještě asi 130 zemí, kam se chci podívat. Ale mým snem je zejména najít parťačku, která také vášnivě miluje cestování a dokáže tomu dát více času.
Budoucí plány
15. Jaké máš cíle do budoucna v rámci geocachingu? Myslíš, že tě ještě čeká nějaká meta, kterou bys rád pokořil?
Letos je komunitní rok, tak chci stihnout co nejvíce zajímavých eventů po celé Evropě. Od roku 2026 plánuji se zklidnit a věnovat se více turistice a objevování nových zemí. No a samozřejmě najít parťačku, která by mě na cestách po ČR, Evropě a do světa doprovázela.
16. Přemýšlel jsi někdy o tom, že bys své zkušenosti předal dál, třeba formou knihy, přednášek nebo vlogu?
Určitě, ale asi až v důchodě, teď jsem příliš akční, stále v pohybu a není na to moc času.